Kompensacja ruchu dla VR

Jazda w dobrze wyposażonym kokpicie i z goglami VR zapewnia świetne wrażenia i pozwala poczuć się jak w rzeczywistym aucie. Przy wykorzystaniu platformy ruchu pojawia się jednak istotny problem - przemieszczenie fotela pociąga za sobą przemieszczenie kamery w grze, powodując, że przy jeździe odbijamy się od szyb wirtualnego samochodu. Nieodzowna jest więc kompensacja ruchu platformy, tak aby pozycja kamery była na niego niewrażliwa. Efekt bez i z kompensacją widać na poniższych zrzutach z gry.

Zrzut ekranu bez kompensacji ruchu

Bez kompensacji ruchu

Zrzut ekranu z aktywną kompensacją ruchu

Kompensacja aktywna

W Riderze zaimplementowaliśmy autorskie rozwiązanie, pozwalające na obliczanie przemieszczenia ciała gracza dla danej pozycji platformy, a co za tym idzie niwelowanie jego wpływu na widok w grze. Wszystko, co musisz zrobić, aby ją skonfigurować, to usiąść wygodnie z założonym hełmem VR i pozwolić platformie wykonać kilka ruchów - dzięki czemu kompensacja jest gotowa do aktywacji w ciągu minuty.

Wspierane systemy VR:

  • SteamVR - wszytskie rodzaje gogli ze śledzeniem ruchu:
    • HTC VIVE
    • Valve Index
    • Oculus Rift - z uwagi na osobliwe oprogramowanie Oculusa przy uruchamianiu gry należy się upewnić, że korzysta ona ze SteamVR, a nie aplikacji Oculusa
    • inne modele powinny również działać - nasze oprogramowanie polega na SteamVR, nie konkretnych goglach
  • Zestawy VR, które nie śledzą położenia, a jedynie obrót, nie wymagają kompensacji przy zastosowaniu naszej platformy SR-21.